Altă furtună mare provocată în stil de bîlci dîmbovițean! Absentă total în politica europeană și pe la evenimentele de la Davos, România politică și-a găsit o nouă jucărie. A sărit pe „extremistul” George Simion pentru că, peste Ocean, s-a fotografiat tăind o felie din tortul ornat cu steagul SUA pe un blat cu conturul Groenlandei.
S-a stîrnit un cor de ocări, acuze și înjurături că unii băieți veseli de pe la televiziunile devotate puterii au ajuns să-i dorească „să-i stea în gît tortul ăla”, iar progresistul singuratic Nicu Ștefănuță să ridice desertul la rangul de problemă națională.
Vorbind singur, dar cu coada ochiului la votanții săi, i-a transmis lui Simion un „Gîndește-te de parcă era Dobrogea! ”. Aceasta a fost învățătura ferocelui anti-suveranist Nicu Ștefănuță lingîndu-se pe bot.
Un altul cu același cerebel a considerat tortul „grețos și stupid”. Pînă la ora la care scriu, încă nu s-a găsit un useristo-patriotico- progresist care să ceară arestarea „extremistului” George Simion și a celor din delegația AUR care l-au însoțit în SUA și au gustat din prăjitura buclucașă.
Să ne înțelegem! Întîi, chestia cu „extremistul”! George Simion este un extremist cum sunt eu popă sau chinez. Zănatic, scandalagiu ca un șef de galerie, cam incult, gură spartă și adesea superficial, da, cu vîrf și îndesat. Mă îndoiesc însă că Simion și AUR sunt extremiștii care amenință România.
Sunt doar partidul agitat împins pe postul sperietorii vînturate în campanii agresive pentru a prilejui partidelor și politicienilor mediocri să rămînă la putere și să nu fie înlăturați. În ce-l privește pe Simion, eu zic că nu s-ar transforma într-un „extremist” nici dacă s-ar conecta la un 220 sau la 380v!
Imaginea cu tortul interpretată de istericii din România este ideală pentru acoperirea prestației nule a României la Davos, a taxelor și a improvizațiilor de doi lei. Nu se mai uită oamenii la președintele român ascuns sub pat în materie de politică externă, nu mai vorbește nimeni de existența noastră ștearsă la Davos și de grimasele breugeliene ale Oanei Țoiu.
Departe de țară și de Davos, George Simion a ocupat deschiderea știrilor de la noi cu o bucată de tort. Și, într-un anume fel, a salvat obrazul României în fața Partidului Republican din SUA. Nu este toată România în aceeași bolmojeală ca și Coaliția aflată la putere la București!
Mai sunt și forțe din Opoziție, oameni politici care împărtășesc valorile promovate de MAGA și Donald Trump și nu se ascund după coada măturii. Ba, grupul masiv de politicieni AUR deplasat în SUA într-un moment în care centrul atenției pentru toată planeta se mutase la Davos, el, grupul numeros și cu personalitățile pe care le are, a făcut partidului și ne-a făcut și nouă un serviciu.
A arătat americanilor că punțile de legătură cu România nu s-au prăbușit în întregime. Mai sunt în România și alți politicieni!
De la Washington, povestea cu tortul s-a văzut diferit. N-a depășit proporția unui gest de curtoazie a grupului de politicieni români aflați în SUA în zilele în care Donald Trump formula pretenția șocantă privitoare la Groenlanda. (Șocantă moral, total incorectă, total nediplomatică conform normelor europene, dar tipică pentru Donald Trump, inclusiv pentru alți lideri din lumea de azi).
În această deplasare „cu tort” în SUA, AUR a anunțat pe site-ul său și o aniversare desfășurată sub genericul „Anul Americii în România”. Am citit și eu o prezentare pe larg din care am preluat o parte din motivare și programul:
„America – garant al libertăților în Europa
Potrivit Strategiei de Securitate Națională a Statelor Unite ale Americii, SUA își asumă explicit rolul de principal apărător al libertăților politice, al democrației și al libertății de exprimare în Europa, într-un moment în care aceste drepturi fundamentale sunt tot mai des puse sub presiune.
În acest context, relația României cu Statele Unite nu este doar una strategică, ci una esențială pentru menținerea pluralismului politic, a libertății de opinie și a suveranității naționale.
De ce „Anul Americii în România”
România și Statele Unite ale Americii erau legate printr-un parteneriat strategic solid, cu dimensiuni politice, militare, economice și culturale vitale. SUA erau principalul garant al securității României în cadrul NATO și un aliat-cheie în regiunea Mării Negre.
America trebuie să redevină partenerul strategic al României în chestiuni de securitate, și orice decizie majoră adoptată de București în acest context – inclusiv în ceea ce privește evoluțiile din Ucraina – trebuie consultată în primul rând cu Washington-ul.
Declararea anului 2026 drept „Anul Americii în România” ar permite:consolidarea relației strategice româno-americane; organizarea de evenimente culturale, educaționale și academice dedicate istoriei și valorilor americane; promovarea cooperării economice și a investițiilor americane în România; reafirmarea angajamentului României față de lumea liberă, libertatea de exprimare și democrația autentică; întărirea legăturilor dintre societățile română și americană”.
Ce vedeți rău în acest demers? (cotidianulhd)




Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also really good.