back to top
8 iunie 2026
AcasăExternCoaliția pentru bunăvoință și caprovarzism

Coaliția pentru bunăvoință și caprovarzism

-


Întîlnirea celor aproape 40 de state de la Paris a pregătit documentele diriguitoare  pentru  după stabilirea păcii. Vorba lui Hasek: „după război la ora 6”! Adică după prinderea păsării de pe gard sau, mai vînătorește, după ce luptele  se încheie și se trece la împărțirea iepurelui.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei, chiar a zis: „Declarația comună este o formă de pregătire pentru momentul  în care vom ajunge la pace”.

Şi cînd va fi asta? Să  fie pacea  atît de aproape încît ei se grăbesc să se  pregătească pentru situația de după? Ar putea  fi o posibilitate, deși, după reacțiile militare ale Rusiei și după declarațiile care vin de la Moscova, lucrurile stau exact pe dos.

Oricum, la așa-zisa Coaliție de la Paris, o reuniune în care Emmanuel  Macron pare a fi  fost principalul jucător și dirijor, a fost semnat un document. Un fel de  memorandum, de protocol, de înțelegere care „s-a născut cu oarecare dificultate” (Nicușor D).

Valoarea lui juridică este aproape nulă. Este mai mult de ochii lumii. Arată doar o anume imagine a solidarității țărilor semnatare, aflate în spatele unor cheltuieli enorme pentru războiul din Ucraina.

Formal și juridic, nici „Coaliția pentru voință”, nici „Declarația” n-au nici o greutate.  Mai ordonează puțin responsabilitățile și cheltuielile acestei „Coaliții pentru bunăvoință” (cum îmi place mie să-i zic)  efectuate de Comisia Europeană și de cei  care se află pe aceeași direcție cu ea.

„Coaliția pentru voință” a fost și este întreținută de  Emmanuel  Macron și Comisia Europeană. Vrînd-nevrînd, la sfîrșitul războiului va urma un decont. Şi toate deconturile sunt periculoase.

Cum zicea și al nostru Nicușor Dan, „ca să nu fie o simplă declarație, angajamentele vor fi trecute prin parlament”. Sunt convins că în această afirmație se află cheia acestei  Coaliții de voință cu a sa  „bunăvoință exagerată”!

Se pregătește să  acopere cheltuielile materiale efectuate pentru Ucraina cu un vot în  parlamentul fiecărei țări, în așa fel încît cei care vor ieși din pozițiile de putere să beneficieze de o acoperire legală și să scape de eventuale răspunderi judiciare.

De ce  s-au mai întîlnit „binevoitorii” din Coaliție? Ca să ne anunțe că monitorizarea încetării focului din războiul ruso-ucrainean se va desfășura sub conducerea SUA (a anunțat E. Macron), că Groenlanda nu este în pericol (Nicușor Dan) și că în Venezuela a fost ca în  Declarația Comisiei Europene (a zis Nicușor Dan). Adică un 13-14 și viceversa, nici că-că și nici că-cum, ca să nu-l supere pe Donald Trump.

Am putea spune că la Paris s-a desfășurat o veritabilă reuniune a „Coaliției pentru bunăvoință și caprovarzism”, menită să pună bazele  juridice pentru acoperirea cheltuielilor  făcute  cu sprijinirea Ucrainei și, în același timp, parfumare mai fresh a relațiilor cu SUA după intervenția  acestora în Venezuela.


LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Indiferența Uniunii Europene împinge Serbia în brațele Rusiei și Chinei

Fostul director al SRI, Eduard Hellvig, reproșează UE că abordează extinderea ca pe un exercițiu pur birocratic, nu ca pe o negociere politică reală, iar...

Desant american în China în cadrul unei vizite istorice

Donald Trump a sosit miercuri la Beijing pentru o vizită de stat istorică desfășurată la inițiativa liderului chinez Xi Jinping. Acest summit la nivel înalt...

S-a dovedit încă odată că americanii nu au foști prieteni

Am petrecut câteva zile la Budapesta, imediat după alegerile de duminică, la invitația unor prieteni. Alegerile au reprezentat un șoc pentru partidele politice, pentru oamenii...

Orbán și Magyar sunt două fețe ale aceleiași monede

„Comentatorii liberali internaționali sărbătoresc din nou. Viktor Orbán, puternicul lider de dreapta care a condus Ungaria timp de mulți ani, a fost învins în alegerile...

Cele mai noi