back to top
8 iunie 2026
AcasăPoliticăCronica unei vizite care n-a avut loc

Cronica unei vizite care n-a avut loc

-


Încă de când a preluat fotoliul de la Cotroceni, șeful statului speră să ajungă la Casa Albă pentru a se întâlni cu președintele SUA. Deocamdată, totul se rezumă la declarații de intenție, iar cuvântul de ordine este „amânare”. Mai grav, însă, în aer plutesc – la nivelul cel mai înalt al statului român – semnele unui diletantism alarmant la capitolul „politică externă”.

Nicușor Dan a declarat, în repetate rânduri, că nu există vreo strategie în ceea ce privește politica internă sau externă, sănătatea, educația, agricultura și economia -, iar vizita la Casa Albă a președintelui Românie este un subiect al aceluiași „proiect de țară” – „Fără strategie”.

În luna iulie a anului 2025, s-a vehiculat ideea optimistă că Oana Țoiu va merge în SUA și pentru a pregăti vizita lui Nicușor Dan la Casa Albă.

În luna noiembrie a anului trecut, Oana Țoiu – ministrul de Externe al României – anunța că Nicușor Dan va ajunge în SUA în prima parte a anului 2026.

După ce Donald Trump a declarat că „relaţia cu România este foarte bună”, dar fără a-l invita pe Nicușor Dan la Casa Albă, președintele României i-a mulțumit liderului de la Washington și a scris pe X „aștept cu nerăbdare să îți mulțumesc personal”.

Aceeași Oana Țoiu a declarat în timpul unui interviu, în data de 26 ianuarie 2026, că este importantă o întâlnire între Donald Trump și Nicușor Dan, numai că a lăsat lucrurile în stand-by, semn că, deocamdată, nu există nimic „bătut în cuie”.

„Sigur că este o prioritate ca președinții noștri să se întâlnească și să continue agenda bilaterală, avem această claritate de ambele părți că este importantă și o componentă economică a acestei agende. Președintele a anunțat anul trecut planurile pe care le are, dacă va dori să revină cu declarații pe parcurs o va face”, a spus Oana Țoiu, ministrul de Externe al României.

Cu doar câteva zile în urmă, în data de 29 ianuarie 2026, Nicușor Dan – cel care ar dori să ajungă în SUA, însă pare că SUA se îndepărtează cu fiecare lună care trece – a anunțat că întâlnirea cu Donald Trump rămâne la nivel de proiect.

„Foarte probabil o vizită la Washington în cursul acestui an. Că este martie, că este aprilie, că este iunie, vom vedea. Există invitația, dar vreau să o tratăm cât mai serios. Există discuții pe tipuri de colaborări economice și îmi doresc ca această vizită să aibă o importantă economică, dincolo de cea de securitate”, a declarat Nicușor Dan.

Președintele României a insistat pe aceeași idee pe care o promovează de la bun început, respectivă că vizita în SUA trebuie o pregătire serioasă, inclusiv consolidarea unor „relații tehnice pe mai multe paliere”.

În luna septembrie a anului trecut, Nicușor Dan era convins că va avea o întâlnire cu Donald Trump, iar vizita în SUA ar fi urmat să aibă loc la începutul anului 2026. „Am avut o convorbire cu domnul Trump imediat după ce am fost învestit, m-a invitat într-o vizită oficială. Vizita va avea loc cel mai probabil la începutul anului viitor”, a spus Nicușor Dan.

În data de 30 septembrie 2025 s-a „sucit”, precizând că va avea o întâlnire cu Donald Trump în „primul trimestru al lui 2026”.

În noiembrie 2025, Nicușor Dan nu știa când merge în SUA, dar  și-a făcut și un „grup de lucru” în perspectiva vizitei care încă nu s-a transformat în realitate. La momentul respectiv, consilierul lui Nicușor Dan, Marius Lazurca a transmis că președintele României a decis crearea unui grup de lucru pentru acest eveniment diplomatic.

„Platforma pe care se va întemeia vizita e foarte promițătoare și nu a fost inventată pentru această vizită. Cazul politic bilateral e foarte solid. Nicușor Dan a decis crearea a unui grup de lucru dedicat acestei vizite. Nicușor Dan e liderul activ al acestui grup, nu a delegat pregătirile subordonaților ci se ocupă direct. Reflexul președintelui e de a se concentra asupra substanței nu asupra calendarului”, spunea consilierul prezidențial Marius Lazurca.

În consecință, deși au trecut multe luni de când această viitoare vizită a lui Nicușor Dan în SUA ține capul de afiș, încă nu s-a concretizat nimic. Vorba lui Nicușor Dan, președintele României: „Că este martie, că este aprilie, că este iunie, vom vedea”. (gandul.ro)


LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Din aceeași categorie

Tomac desemnat – după bancuri, altă glumă proastă

Cînd în vîrful piramidei se cocoață sau este împins un mediocru, nu avem de așteptat ca acesta să susțină mai jos decît dînsul unul mai...

Un troc nesimțit!

Sunt subiecte de actualitate la care reacţionez cu întârziere. De ce? Pentru că vreau să le înţeleg corect dedesubturile, să nu descriu emoţii, enervări, umori...

Alte consultări cu un mediator inadecvat

Al treilea rînd de consultări stîrnește forfotă prin sălile Palatului Cotroceni și nimeni nu înțelege de ce nu rezultă nimic. Nimeni din palat și din...

A ieșit fum negru de la Cotroceni

Nu avem Papă, după prima rundă de consultări. Și nici nu vom avea foarte curînd. Declarația făcută de Nicușor Dan după consultări pare, la prima...

Cele mai noi